wtorek, 29 maja 2018

Nie zrażaj się pozornie nieprzystojnym słowem ni siłami nieczystymi - podejmij wyzwanie

Nie zrażaj się pozornie nieprzystojnym słowem ni siłami nieczystymi. Podejmij wyzwanie i przyjdź mi z pomocą! Nagroda Cię nie minie! Ale czy starczy Ci sił, rozumu i odwagi ?

Było to dawno, dawno temu. Ledwo po raz ostatni ustąpił lodowiec (ile lat temu to było?) i odsłonił krajobraz północnej tundry, z licznymi jeziorami, torfowiskami, zbiornikami wiosennymi i ciekami. W wyżłobionej przez lądolód dolinie płynęła rzeka, przedzierając się przez liczne jeziora i przeciskając się przez morenowe wzniesienia. Zaczęły powracać duże i małe zwierzęta. Potem pojawili się łowcy reniferów, ze swoimi oszczepami z kamiennymi grotami. Neandertalczyków już od dawna tu nie było (kiedy i do kiedy żyli oni w Europie?). Gdy zrobiło się jeszcze cieplej, tundra powoli zmieniła się w leśny krajobraz. Przybyli pierwsi rolnicy z ich indoeuropejskim językiem. Nowi przybysze, nowy język, nowy sposób eksploatacji środowiska. Trzebili i wypalali lasy, łowili ryby, zbierali jagody i orzechy, polowali na okoliczną zwierzynę. Zmienił się krajobraz, ale przybyły także nowe gatunki roślin i zwierząt. Dlaczego bocian biały zastąpił bociana czarnego? Jakie inne gatunki zwierząt i roślin zmniejszyły swoją liczebność (a niektóre całkiem wyginęły), a jakie pojawiły się lub znacząco zwiększyły swoją liczebność? I dlaczego? W epoce żelaza dotarli tu Wandalowie z południa a potem z północnego wschodu przywędrowali Goci. I poszli dalej, nad Morze Czarne. W tym mniej więcej czasie na jeziorze, którego dzisiaj nie ma a nazywane było Płocidupą, była zamieszkana wyspa. Przez kilka pokoleń mieszkali na niej Bałtowie. A może ktoś inny? Czasy były niespokojne a wyspa wielce obronne stanowiła miejsce. Później w okolicy mieszkali Prusowie, na rzekę mówili Alina (łania). Czy korzystali z wyspy i jeziora? Aż przybyli rycerze w białych płaszczach. I krajobraz stał się jeszcze bardziej rolniczy. Niedaleko powstało miasto.

Potem ludzie zanieczyścili jeziora, a gdy już ryb nie rodziły, osuszali je i zamieniali na łąki, dające latem zieloną paszę a na zimę niezbędne siano. Płocidupa (Skąd taka nazwa? I co oznaczała?) została zmieniona na pastwisko. Przyroda całkiem się zmieniła (tajemnicze słowo sukcesja ekologiczne, znasz je?). Wyspa stała się pagórkiem, który z czasem zarósł drzewami. O łąkach powoli zapomniano. Powróciły dawne zwierzęta, z wydrą i bobrem włącznie. Nawet raki powróciły, tylko zupełnie inne, zza wielkiej wody.

Dawni mieszkańcy w przyrodzie dostrzegali duchowość. Widzieli najróżniejsze demony i siły nieczyste, czasem człowiekowi sprzyjające. Niektóre w nazwach pozostały. Tak jak dawniej, pojawiają się tu świtezianki, rusałki, topielice, ćmy i zmierzchnice. Nazwy takie same, ale istoty całkiem inne (potrafisz odróżnić?). Ziela magiczne przypominają dawne czasy: czarcie żebro, pokrzywa i bylica czarownice odganiające, czechrzyca, paświściornik czy bez czarny, dający schronienie sługom Welesa. Ślady różne odnaleźć można, odciski stóp na błocie, rosnące od lat archeofity czy rośliny ruderalne i zwierzęta synantropijne. Nie każdy te ślady i znaki potrafi odczytać. Miej oczy i umysł szeroko otwarte! Może i kwiat paproci dostrzeżesz.

Ale teraz chcą coś tu zbudować, ziemię przeorać, przyrodę zmienić. Zbierz drużynę i zbadaj, co tu żyje, jakie gatunki roślin, grzybów i zwierząt (różnorodność biologiczną na poziomie genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym). I napisz/opowiedz czy i jak zmienić zagospodarowanie dawnego Jeziora Płocidupa Duża. Nagroda Cię nie minie. Ale spiesz się, inne drużyny już wyruszyły. Zbadaj, opisz, zapytaj, wyszukaj. Mój los w Twoich rękach i sprytnym umyśle. Podejmiesz wyzwanie? Nie ulękniesz się krwiopijnych bestii, co czają się w zaroślach? Ni demonów, wciągających w pułapki, ni czarownic oraz wiedźm o złym oku, rzucających uroki i szkodzących na wszelkie sposoby? Wypatruj tajemnych znaków, które ułatwią Ci zadanie.

Niprzyrówka rzeczna, 
uwięziona w stwardniałym domku z jedwabiu, 
z Płocidupy Wielkiej


Dodatkowe podpowiedzi jak i zadania do wykonania otrzymasz na kartce (tylko dla wtajemniczonych i tych, którzy przeszli z sukcesem próbę wtajemniczenia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz